Sprawozdanie finansowe spółki służy do wykazywania wyników firmy przez określony czas, generalnie w każdym kwartale fiskalnym. Sprawozdanie finansowe składa się z trzech różnych zestawień: bilansu, rachunku przepływów pieniężnych i rachunku zysków i strat.Będąc w stanie odczytać sprawozdanie finansowe, można określić, gdzie firma dokonała lub straciła pieniądze, gdzie pieniądze poszły i jak firma stoi finansowo. Sprawozdanie finansowe zapewnia akcjonariuszom rozliczenie realizacji inwestycji.
Składniki sprawozdania finansowego
- Bilanse
Reprezentują aktywa, pasywa i wartość netto lub kapitał własny spółki. Aktywa stanowią całość majątku spółki, w tym rachunki bankowe, nieruchomości, maszyny itp. Składnik aktywów może również być niematerialny, taki jak znak towarowy lub patent.
Zobowiązania składają się z należności wobec innych podmiotów. Może to obejmować dzierżawę nieruchomości, pożyczki, zobowiązania wobec dostawców materiałów, zobowiązania podatkowe lub zobowiązania do dostarczenia produktu.Zobowiązania obejmują również wynagrodzenia pracowników i pieniądze pożyczone od banków.
Kapitał własny reprezentuje wartość netto spółki, jeżeli została by ona zlikwidowana i co każdy akcjonariusz otrzymałby po spłaceniu wierzycieli spółki.
- Rachunek przepływów pieniężnych
Raporty o napływie i wypływie pieniędzy firmy. Rachunek przepływów pieniężnych dzieli się na działalność finansową, działalność operacyjną i działalność inwestycyjną. W połączeniu te trzy części wskazują na zmianę pozycji kapitałowej, jaką przedsiębiorstwo miało w danym okresie.
- Rachunki zysków
Pokaż, ile przychodów firma przejęła w określonym czasie i ile pieniędzy wydano na uzyskanie tego przychodu. Rachunek zysków i strat pokazuje zarobki lub straty netto firmy w dolnym biegu i zaczyna się wraz z całą gotówką, którą firma wzięła na górę, i przechodzi przez wszystkie wydatki, jakie trzeba było na te pieniądze, z kwotą netto na dole.
Umiejętność czytania sprawozdania finansowego daje inwestorowi lub analitykowi jasny obraz sytuacji finansowej firmy. Niemniej wyniki osiągane w przeszłości zasadniczo nie gwarantują przyszłych wyników; warto mieć to na uwadze przed inwestowaniem w jakąkolwiek firmę.
Comments 0